Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Konuları//HAZIMSIZLIK NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

HAZIMSIZLIK NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hazımsızlık

Hazımsızlık nedir?

Karnın üst bölgesinde ağrı, yanma veya sancı, erken doyma, şişkinlik yemekten sonra sıkıntı hissi, iştah azalması, göğüs yanması, bulantı hissi, ağza acı su gelmesi veya sürekli geğirme isteği hazımsızlığın belirtileridir. Ülkemizde toplumun ortalama olarak dörtte birinde görülen bir sağlık sorunudur. Şikâyetlerimiz genellikle, beslenme alışkanlıklarımızın değiştiği Ramazan ayında, bayram günlerinde ya da mevsim farklılıklarında artabilir.

Hazımsızlığın sebepleri:
Hazımsızlık şikâyeti bazen yeme alışkanlıklarımız dışında, sindirim sistemimizdeki bazı hastalıklarda da kendini gösterebilir. Hazımsızlığın en sık görülen nedenleri mide ve on iki parmak bağırsağında ülser, gastrit, mide fıtığı, mideden yemek borusuna asit kaçması (reflü), safra kesesi hastalıkları, süt veya süt ürünlerine hassasiyet, depresyon, stres veya endişe, bilinçsizce hava yutma, alkol, ilaçlar, mide kanse­ridir. Peki, hazımsızlık şikâyetimiz varsa ne yapabiliriz. Öncelikle, hazımsızlık şikayeti uzun süren hastaların gastroskopi yaptırarak şikayetinin sebebinin araştırılmasını önerilir. Diğer bir çözüm ise yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının görüntülenmesini sağlayan endoskopi, hazımsızlıkta tercih edilmesi gereken bir testtir. Mide şikayeti tekrarı olanların veya ailelerinde mide kanseri hastası olanların da gastroskopi yaptırmaları önemli ve gereklidir. Gastroskopi işlemi ortalama 5 dakika süren bir işlem olup, ağrısızdır. Eğer gastroskopi konusunda çekinceleri olan hastalar var ise, dileyen hastalar için uyutularak yapılma imkanı da vardır. Bu yöntemlerle hazımsızlığın sebebi ortaya çıktığında tedavisini yapmakta mümkün olacaktır.

Tükettiğimiz bazı gıdalar, özellikle iyi pişirilmemişse hazımsızlığa neden olabilir. Bunların başında, baklagiller, soğan, sarımsak, salatalık ve turp gibi yiyecekler rahatsızlığa sebep olduğu görülmüştür. Bunların dışında kızartmalar, acılı ve baharatlı yemekler, ağır, yağlı yiyecekler, asitli ve sirkeli gıdalarda şikayetlerinizi artırabilmektedir. Besinler haricinde koyu kahve, çay, stres, kabızlık, alkol tüketimi uykusuzluk ve sigara içimi hazımsızlığın sebebi olabilir. Sanılanın aksine yemek esnasında bol su içmek, mide asiditesini azalması nedeniyle hazımsızlığa neden olabilir.

Beslenme düzenimize ve aldığımız gıdalara göre, hazımsızlık şikayetlerini azaltmak için nelere dikkat etmeliyiz;

Yavaş yemek ve iyi çiğnemek

Yemeklerden en az 3 saat sonra yatmak

Rahat ve huzurlu bir ortamda yemek

Gıdaları tane tane ve küçük lokmalar halinde yutmak

Az ve sık sık yemek ( Günde en az 4-5 öğün 1 tabak)

İştahımız yok ise o öğünü atlamak

Öğün içinde çeşitli besinleri çok karıştırmamak

Günlük hareket ve egzersizleri artırmak

Sebzeleri kaynatmayıp buharda pişirmek

Protein ve nişastalı besinleri bir arada tüketmemek

Çiğ sebze ve meyveleri bir arada tüketmemek

 

1 Yorum yapılmış " HAZIMSIZLIK NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR? "

  1. Sercan dedi ki:

    Paylaşımlarınız çok yararlı oluyor. Teşekkür ederim.

Copyright © 2011 Sağlıko.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap