Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Konuları, KBB Sağlığı//MERS VİRÜSÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR

MERS VİRÜSÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR

Mers virüsü nedirvirusler

Mers; ilk defa 2012 yılının eylül ayında Suudi Arabistan ‘ da ortaya çıkan ağır bir solunum yolu hastalığıdır. Mers virüsü böbrekleri ve akciğerleri tahrip ederek hastaların böbrek ve solunum yetmezliği sonucu hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyor. Sadece Suudi Arabistan ‘ da bu virüs yüzünden tam 102 kişi hayatını kaybetti. Virüs hastanelerde de yayılmaya başladı. Bununla birlikte sağlık personelinden de hayatını kaybedenler oldu. Uzmanlar henüz hastalığın nasıl yayıldığını bulamadıklarını belirterek kaynağının deve veya keçi olduğundan şüphelendiklerini söylediler. Mers virüsü yüzünden gerçekleşen ölümler başta Suudi Arabistan olmak üzere çoğunlukla Körfez ülkelerinde görülmektedir. Ayrıca bu ülkelerde bulunma ve seyahat yoluyla  Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine de virüsün sıçradığı tespit edildi. Ekim ayında başlayacak olan hac sezonuna kadar tedbir alınmazsa ve dünyanın hemen her yerinden gelen insanlar hac ziyaretini gerçekleştirirlerse virüsün yayılması durdurulamaz hale gelebilir.

Mers virüsünün belirtileri

2003 yılında toplam 800 kişinin ölümüyle sonuçlanan SARS virüsü salgınından sonra yine ‘ corona ‘ türevi olan mers virüsü de insanlığı tehdit altına almaya başlamıştır. Mers virüsü SARS ‘ a göre daha zor bulaşıyor fakat ölüm ihtimali daha fazladır. Virüsün en önemli belirtileri günlerce süren ateş ve öksürüktür. Bununla beraber karın ağrısı, ishal, nefes darlığı ve mide bulantısı da görülebilecek belirtiler arasındadır. Bu tip belirtilerle karşılaşırsak hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve gereken tedbirleri almalıyız.

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " MERS VİRÜSÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR "

  1. mahmud dedi ki:

    bugüne kadar gördüğüm en iyi internet sitesi bilgiler için teşekkürler. arabistana seyehat planlamamak iyi olacak sanırım bir süre.

Copyright © 2011 Sağlıko.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap