Buradasınız : Ana Sayfa //Ağız ve Diş Sağlığı, Kalp Damar Sağlığı, Kanser//NARGİLENİN ZARARLARI

NARGİLENİN ZARARLARI

filename-img-0409-jpgÜlkemizde gençlerin yaygın olarak kullandığı nargile aslında tahmin ettiğimizden çok daha zararlıdır. Sigarayı bırakan insanların teselliyi daha az zararlı olduğunu düşündükleri nargilede bulduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca zengin meyve aromalı tütünlerin olması ve içimi esnasında yayılan güzel meyve kokuları da insanların nargileyi tercih etme sebeplerinin başında gelmektedir. Nargilenin sigara gibi sürekli içilmemesi ve insan üzerinde kötü koku bırakmaması da onu cezbedici hale getirmektedir.

Nargile hiç de masum değil

İçerisinde ağır metaller bulunduran nargilenin zehirleme oranının ortalama 4-5 paket sigaraya eşdeğer olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi nargile gerek kokusu gerekse meyve aromalı tütünleri ile   sigaraya göre daha cezbedici olmasına rağmen aslında daha çok zararlıdır. Nargile içerken sigaraya göre içimize  daha fazla duman çekeriz. Nargilede bulunan su haznesi dumanın akciğerlerimizin en ince hava keseciklerine kadar ulaşmasını sağlar. Ayrıca nargilede bulunan kobalt, nikel ve kurşun oranı sigaraya göre çok daha fazladır. Nargile dumanında ki arsenik miktarı da sigaraya göre daha yüksektir.

Nargilenin sebep olabileceği hastalıklar

Bütün zararlı maddeler gibi nargilede bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları, ağız kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri, bronşit, parkinson, yüksek tansiyon, diş eti hastalıkları ve kısırlık gibi hastalıklara yol açtığı belirtildi. Ayrıca hepatit b, tüberküloz ve aids gibi hastalıkların bulaşma riskini ortaya çıkardığı bildirildi. İçerisinde tütün olan bütün ürünler gibi nargilede bağımlılık yapmaktadır. Bu tür bağımlılık yapan maddeleri kullanmak insanın kendi elinde olan bir şeydir. İçmek veya içmemek beynimizde biten bir olaydır. Lütfen irademize hakim olalım ve yaşamımız için bir gerekliliği olmayan bu tür maddelerden uzak duralım.

Etiketler: , , ,

2 Yorum yapılmış " NARGİLENİN ZARARLARI "

  1. Kenan komtan dedi ki:

    fatihle hergün içerdik bu zıkkımı ama zararın neresinden dönersen kar dır. teşekkürler bilgiler için

  2. yunus dedi ki:

    arkdaşlar bende içtim sadece bir kez 3 gündür çekıyorum sankı bronşit gibiyim başım dönüyo midem bulanıyo ne yapmayalım ama sadece 1 kez içtim hayatımda

Copyright © 2011 Sağlıko.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap